Nuffield Nuffield 10/60
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, störtbåge alt med inklädsel, lev i 3 olika utföranden Standard, Universal och Special den senare med dubbelkoppling för oberoende kraftuttag


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Nuffield |
| Modell | Nuffield 10/60 |
| Pris | 19 450 |
| Priset avser år | 1966 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 41 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 225 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 63 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, störtbåge alt med inklädsel, lev i 3 olika utföranden Standard, Universal och Special den senare med dubbelkoppling för oberoende kraftuttag |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 450 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 13,29 kN |
| Hydraulpump, typ | - |
| Hydraulpump kapacitet | 32 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda |
| Växellåda namn | Mek växellåda |
| Växlar Fram | 2.3-2.9-3.6-4.6-5.8-7.3-10.4-13.2-23.0-27.9 |
| Växlar Bak | 6.7-8.5 |
| Koppling | 1 och 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | - |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,67 |
| Vikt, kg | 2670 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1015 kg |
| Bakvikt, kg | 1655 kg |
| Total längd, millimeter | 3100 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2030 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2300 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 980 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 340 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 350 |
| Vändradie, millimeter | 3600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 11x36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 54 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 54,50 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1965 |
| Sista försäljningsår | 1967 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |