New Holland TS 110
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 99 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | TS 110 |
| Pris | 401 700 |
| Priset avser år | 1999 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 75 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 070 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 442 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 070 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 100 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 99 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 900 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 060 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 69,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 76 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 070 |
| Hydraulpump oljetryck | 182 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Delsynkroniserad med kopplingsfri fram/back alt 4-stegs Power shift |
| Växellåda namn | Delsynkroniserad med kopplingsfri fram/back alt 4-stegs Power shift |
| Växlar Fram | 1.7-2.0-2.4-3.0-3.5-4.3-5.1-6.2-4.2-5.1-6.1-7.5-8.7-10.7-12.7-15.5-10.1-12.4-14.8-18.1-21.1-25.9-30.8-37.6 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,90 |
| Vikt, kg | 4900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2100 kg |
| Bakvikt, kg | 2800 kg |
| Total längd, millimeter | 4037 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2012 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2827 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 362 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 407 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 426 |
| Vändradie, millimeter | 4500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 381 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/65x28 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 56 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 56 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1998 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå alt Terracotta |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |