New Holland TN60DA
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 0 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | TN60DA |
| Pris | 261 300 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 44 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 215 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 75 |
| Bränslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 0 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 535 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 26,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 47,40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad 4-växlad låda. 4-gruppväxlar och seperat fram/back. |
| Växellåda namn | Synkroniserad 4-växlad låda. 4-gruppväxlar och seperat fram/back. |
| Växlar Fram | 0.7-1.1-1.6-2.3-3.0-4.5-6.6-9.8-3.7-5.5-8.1-12.0-10.7-15.8-23.5-34.8 |
| Växlar Bak | 0.7-1.0-1.5-2.3-2.9-4.4-6.4-9.5-3.6-5.4-7.9-11.7-10.4-15.5-22.7-33.7 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 80 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,90 |
| Vikt, kg | 2900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1160 kg |
| Bakvikt, kg | 1740 kg |
| Total längd, millimeter | 3750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1760 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2340 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 060 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 382 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 333 |
| Vändradie, millimeter | 3400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 330 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 320/70x20 |
| Däck bak | 420/70x28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 42 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 4 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2003 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |