New Holland TM 165
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Levererad i 46 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | TM 165 |
| Pris | 635 400 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 121 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 728 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 100 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 325 |
| Bränslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Levererad i 46 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 546 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 120 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 84,35 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 116 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Tre gruppväxlar 6-stegs Power shift o kopplingsfri fram/back alt 18-stegs power shift |
| Växellåda namn | Tre gruppväxlar 6-stegs Power shift o kopplingsfri fram/back alt 18-stegs power shift |
| Växlar Fram | 2.2-2.7-3.2-3.8-4.6-5.6-5.1-6.2-7.4-8.9-10.7-12.9-14.6-17.5-21.0-25.3-30.4-36.6 |
| Växlar Bak | 4.3-5.2-6.2-7.5-9.0-10.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,40 |
| Vikt, kg | 6400 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2600 kg |
| Bakvikt, kg | 3800 kg |
| Total längd, millimeter | 4718 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2012 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3021 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 723 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 552 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 260 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x28 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 90 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 9 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 90 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |