New Holland TL 100A
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 2 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | TL 100A |
| Pris | 403 800 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 74 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 370 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 127 |
| Bränslepump | 1 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 2 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 715 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 381 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 32,10 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 59 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 3 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda med 2-stegs powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda med 2-stegs powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 18.-2.1-2.6-3.0-3.8-4.4-5.4-6.3-4.2-5.0-6.0-7.1-8.8-10.4-12.6-14.9-9.9-11.6-14.1-16.6-20.7-24.5-29.7-35.0 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 78 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,95 |
| Vikt, kg | 3950 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1580 kg |
| Bakvikt, kg | 2370 kg |
| Total längd, millimeter | 4362 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1990 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2540 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 314 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 423 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 434 |
| Vändradie, millimeter | 4100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 440/65R24 |
| Däck bak | 540/65R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 55 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.25 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |