New Holland T6070 RC
Äldre traktorer
New Holland 6000 RC serien är utrustad 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. New Holland 6000 RC finns i två olika utrustnings alternativ STANDARD och SIDE WINDER II Side Winder har bla. ett armstöd med flera reglage samlade i och hyttfjädring som orginal 6000 RC har en Horizon hytt med lju 71db. Transmissionen är en Range Command 19x6 växlad låda med 4-stegs PS och kopplingsfri fram och back, i Sverige är 6000 RC utrustade med Range Command ECO som är en överväxel framåt som går förbi huvudväxellådan. 6000 RC finns med 3 olika framaxlar: Standardaxel, Terraglide axel "fjädrande" och Supersteer axel "liten vändradie"


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | T6070 RC |
| Pris | 782 800 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 131 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 678 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 6,73 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 285 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | New Holland 6000 RC serien är utrustad 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. New Holland 6000 RC finns i två olika utrustnings alternativ STANDARD och SIDE WINDER II Side Winder har bla. ett armstöd med flera reglage samlade i och hyttfjädring som orginal 6000 RC har en Horizon hytt med lju 71db. Transmissionen är en Range Command 19x6 växlad låda med 4-stegs PS och kopplingsfri fram och back, i Sverige är 6000 RC utrustade med Range Command ECO som är en överväxel framåt som går förbi huvudväxellådan. 6000 RC finns med 3 olika framaxlar: Standardaxel, Terraglide axel "fjädrande" och Supersteer axel "liten vändradie" |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 969 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 120 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 82,57 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 113 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | 19 x 6, 4-stegd powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Range Command |
| Växlar Fram | - |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,90 |
| Vikt, kg | 5900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2400 kg |
| Bakvikt, kg | 3500 kg |
| Total längd, millimeter | 5347 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2230 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3040 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 734 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 630 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 630 |
| Vändradie, millimeter | 5200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 486 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x28 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 62 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se kraftöverföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |