New Holland T5060
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsputad diselmotor med turbo.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | T5060 |
| Pris | 437 600 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 78 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 425 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17,5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 4,49 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 167 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsputad diselmotor med turbo. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 199 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 266 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 57,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 61 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 198 |
| Yttre hydrauluttag | 4 |
| Transmission | |
| Transmission | 12 x 12 |
| Växellåda namn | Shuttle Command |
| Växlar Fram | Grupp 1: 2,1-3,1-4,6-6,7 Grupp 2: 4,9-7,2-10,7-15,7 Grupp 3: 11,4-17,0-25,2-36,9 |
| Växlar Bak | Grupp 1: 2,1-3,1-4,6-6,7 Grupp 2: 4,9-7,2-10,7-15,7 Grupp 3: 11,4-17,0-25,2-36,9 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,30 |
| Vikt, kg | 4300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1700 kg |
| Bakvikt, kg | 2600 kg |
| Total längd, millimeter | 4120 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2536 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 350 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 443 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 430 |
| Vändradie, millimeter | 4050 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 488 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6Rx24 |
| Däck bak | 16,9Rx34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | Se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |