New Holland T4030
Äldre traktorer
T4030 har en 4-cylindrig vattenkyld direktinsputad dieselmotor med turbo T4030 finns både med två och fyrhjulsdrift.samt med SuperSteer™ -framaxeln med extra snäv vändradie. SuperSteer™ hjulbas 2408 och vändradie 3415 Två olika transmissions alternativ finns 16x16 Shuttle Command™ och 32x16 Power Shuttle.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | T4030 |
| Pris | 395 400 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 57 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 330 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 99 |
| Slagvolym | 3,20 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 75 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | T4030 har en 4-cylindrig vattenkyld direktinsputad dieselmotor med turbo T4030 finns både med två och fyrhjulsdrift.samt med SuperSteer™ -framaxeln med extra snäv vändradie. SuperSteer™ hjulbas 2408 och vändradie 3415 Två olika transmissions alternativ finns 16x16 Shuttle Command™ och 32x16 Power Shuttle. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 26,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 47 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 |
| Transmission | |
| Transmission | 16 x 16 |
| Växellåda namn | Shuttle Command™ |
| Växlar Fram | - |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 78 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,07 |
| Vikt, kg | 3070 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1170 kg |
| Bakvikt, kg | 1900 kg |
| Total längd, millimeter | 3493 millimeter |
| Total bredd, millimeter | millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2332 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 038 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 260 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 260 |
| Vändradie, millimeter | 3890 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,89 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 320/70 R20 |
| Däck bak | 420/70 R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2008 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |