New Holland 8870 / G210
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Levererad i 39 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | New Holland |
| Modell | 8870 / G210 |
| Pris | 785 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 160 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 999 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 112 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 130 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 416 |
| Bränslepump | 11 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC. Levererad i 39 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 44 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 900 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 88,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 117 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Powershift med automatikläge |
| Växellåda namn | Powershift med automatikläge |
| Växlar Fram | 2.8-3.3-3.8-4.4-5.2-6.1-7.2-8.5-9.9-11.5-13.6-15.9-18.2-21.5-25.2-29.6-35.0-41.0 |
| Växlar Bak | 3.4-4.0-4.7-5.3-6.3-7.4-8.7-10.3-12.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 10,80 |
| Vikt, kg | 10800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 5800 kg |
| Bakvikt, kg | 5000 kg |
| Total längd, millimeter | 4997 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2456 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3159 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 005 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 525 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 5900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 471 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/65x28 |
| Däck bak | 620/70x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 140 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 12 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 140 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå alt Terracotta |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |