Muir-Hill Muir-Hill 110
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4-hjulsdriven med lika stora hjul runt om.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Muir-Hill |
| Modell | Muir-Hill 110 |
| Pris | 94 000 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 67 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 320 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 376 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 136 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4-hjulsdriven med lika stora hjul runt om. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 760 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 320 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | - |
| Lyftkraft, kN | 19,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 23,80 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Hydraulisk differentialspärr på alla hjul. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Hydraulisk differentialspärr på alla hjul. |
| Växlar Fram | 1.8-2.2-3.9-5.4-6.5-8.0-14.0-19.1 |
| Växlar Bak | 2.6-9.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,77 |
| Vikt, kg | 3765 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2359 kg |
| Bakvikt, kg | 1406 kg |
| Total längd, millimeter | 3940 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2460 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2950 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd fram, millimeter | 2 060 |
| Spårvidd bak, millimeter | 2 060 |
| Vändradie, millimeter | 5040 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 490 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,04 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 18.4/15 x 34/8 |
| Däck bak | 18.4/15 x 34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1966 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |