McCormick XTX215
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | XTX215 |
| Pris | 758 000 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 149 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 800 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 104 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 347 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 0 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 665 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 025 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 109,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 129 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | 5 st |
| Transmission | |
| Transmission | Semipowershift med 4 gruppväxlar med vardera 8 powershiftsteg samt kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Semipowershift med 4 gruppväxlar med vardera 8 powershiftsteg samt kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 1,8-2,1-2,4-2,9-3,4-4,0-4,7-5,5-3,8-4,5-5,3-6,2-7,3-8,6-10,1-11,9-7,7-9,1-10,6-12,4-14,7-17,3-20,3-23,8-16,2-19,0-22,3-26,1-30,9-36,3-42,5-49,8 |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | - |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 70 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 8,04 |
| Vikt, kg | 8045 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 4020 kg |
| Bakvikt, kg | 4025 kg |
| Total längd, millimeter | 5307 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3012 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 873 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 5400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65R30 |
| Däck bak | 650/65R42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 95 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 29 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |