McCormick MTX 110
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 2 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | MTX 110 |
| Pris | 485 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 86 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 465 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.25.1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 265 |
| Bränslepump | 10 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 2 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 66,02 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 109 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad med sep.fram/back och 4-stegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad med sep.fram/back och 4-stegs powershift |
| Växlar Fram | 2.8-3.3-4.1-5.1-5.2-6.2-7.7-9.5-10.3-12.4-15.4-19.0-20.1-24.2-29.9-37.0 |
| Växlar Bak | 3.2-3.8-4.8-5.9-6.0-7.2-8.9-11.0-12.0-14.4-17.8-22.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 70 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,90 |
| Vikt, kg | 5900 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2596 kg |
| Bakvikt, kg | 3304 kg |
| Total längd, millimeter | 4984 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2472 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2880 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 700 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 474 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70x28 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 19 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |