McCormick MC 135 Power6
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 8 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | MC 135 Power6 |
| Pris | 495 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 97 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 555 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 265 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 8 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 66,02 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 109 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | 3 alt. 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 3.0-3.6-4.5-5.5-5.6-6.8-8.4-10.4-11.2-13.6-16.7-20.7-21.9-26.4-32.6-40.4 |
| Växlar Bak | 3.5-4.2-5.2-6.4-6.5-7.9-9.7-12.0-13.0-15.7-19.4-24.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,78 |
| Vikt, kg | 5780 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2420 kg |
| Bakvikt, kg | 3360 kg |
| Total längd, millimeter | 4501 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2185 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2855 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 650 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 474 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70x28 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2003 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |