McCormick MC 115
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinspruad dieselmotor med turbo. Levererad i 3 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | MC 115 |
| Pris | 455 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 87 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 494 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 196 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinspruad dieselmotor med turbo. Levererad i 3 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 877 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 58,71 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 95 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 206 |
| Yttre hydrauluttag | 3 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 2.9-3.5-4.3-5.3-5.4-6.5-8.0-10.0-10.8-13.0-16.1-19.9-21.0-25.3-31.2-38.7 |
| Växlar Bak | 3.3-4.0-5.0-6.1-6.3-7.5-9.3-11.5-12.5-15.0-18.6-23.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,12 |
| Vikt, kg | 5115 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1790 kg |
| Bakvikt, kg | 3325 kg |
| Total längd, millimeter | 4349 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2045 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2810 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 495 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 530 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4450 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 474 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,45 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70x28 |
| Däck bak | 520/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |