McCormick International Farmall Cub
Veterantraktorer
Farmall Cub är försedd med en fyrcylindrig 4-takts bensinmotor med sidventiler. Effekt: 9,76hk på remskiva 10hk på dragbommen


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | International Farmall Cub |
| Pris | 6 725 |
| Priset avser år | 1958 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 7 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 016 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | - |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | - |
| Kompressionsförhållande | 6,90 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 67 |
| Slagvolym | 1 |
| Nominellt varvtal, RPM | 1 600 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 6 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 28 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | Farmall Cub är försedd med en fyrcylindrig 4-takts bensinmotor med sidventiler. Effekt: 9,76hk på remskiva 10hk på dragbommen |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 600 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | - |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | - |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 1 600 |
| Hydraulpump oljetryck | - |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 3 x 1 |
| Växellåda namn | International |
| Växlar Fram | 3.5-5.1-10.4 |
| Växlar Bak | 3,90 |
| Koppling | Enskivig torrlamellkoppling 6,5" |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 0,62 |
| Vikt, kg | 620 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 260 kg |
| Bakvikt, kg | 360 kg |
| Total längd, millimeter | 2520 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1630 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 1590 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 760 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 030 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 020 |
| Vändradie, millimeter | 2900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 2,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 4.00x12 |
| Däck bak | 8.00x24 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 3 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 2 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1947 |
| Sista försäljningsår | 1958 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 9 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |