McCormick CX 95
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dielelmotor med turbo. levererad i 3 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | McCormick |
| Modell | CX 95 |
| Pris | 355 000 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 66 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 386 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 65 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 155 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dielelmotor med turbo. levererad i 3 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 450 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,57 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 172 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 3 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda. mekanisk hög/låg. 3-staegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda. mekanisk hög/låg. 3-staegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.1-2.6-3.1-3.3-4.1-4.8-4.9-6.1-7.2-7.3-9.0-10.6-8.0-9.8-11.6-12.4-15.2-18.0-18.5-22.8-26.9-27.3-33.6-39.7 |
| Växlar Bak | 2.1-2.6-3.1-3.3-4.0-4.8-4.9-6.1-7.1-7.2-8.9-10.5-7.9-9.8-11.5-12.3-15.2-17.9-18.4-22.8-26.8-27.2-33.5-39.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,77 |
| Vikt, kg | 3765 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1545 kg |
| Bakvikt, kg | 2220 kg |
| Total längd, millimeter | 4005 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2185 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2697 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 356 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 299 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 424 |
| Vändradie, millimeter | 4480 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 531 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,48 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 2 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |