MB-trac MB-trac 900
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster samt plats för två personer. 4WD med lika stora hjul runt om.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | MB-trac |
| Modell | MB-trac 900 |
| Pris | 371 200 |
| Priset avser år | 1987 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 58 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 294 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 97 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 120 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster samt plats för två personer. 4WD med lika stora hjul runt om. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 300 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 333 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 33,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek helsynkroniserad, arbetsväxlarna med EP-förväljaare, differntialspärr på båda axlarna med pneumatisk koppling |
| Växellåda namn | Mek helsynkroniserad, arbetsväxlarna med EP-förväljaare, differntialspärr på båda axlarna med pneumatisk koppling |
| Växlar Fram | 3.0-3.9-5.1-6.5-7.6-8.3-9.7-10.6-12.8-13.7-16.3-17.5-20.8-30.0 |
| Växlar Bak | 3.9-5.1-6.7-8.5-10.9-13.9-17.9-22.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 11 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,08 |
| Vikt, kg | 4080 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2450 kg |
| Bakvikt, kg | 1630 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2120 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2820 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 620 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 620 |
| Vändradie, millimeter | 5300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 570 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x24/8 |
| Däck bak | 16.9x24/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 11 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 6 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 2 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 33 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön-svart |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |