MB-trac MB-trac 700
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. 4WD med lika stora hjul runt om. Säkerhetshytt med värme och defroster samt plats för två personer.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | MB-trac |
| Modell | MB-trac 700 |
| Pris | 299 900 |
| Priset avser år | 1986 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 44 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 226 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 97 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 550 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 120 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. 4WD med lika stora hjul runt om. Säkerhetshytt med värme och defroster samt plats för två personer. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 165 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 196 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 33,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 40 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 550 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Gruppväxellåda, arbetsväxlarna med EP-förväljare, differentialspärrar på båda axlarna med pneumaisk koppling |
| Växellåda namn | Gruppväxellåda, arbetsväxlarna med EP-förväljare, differentialspärrar på båda axlarna med pneumaisk koppling |
| Växlar Fram | 0.6-1.0-1.6-2.6-4.4-5.5-7.3-9.4-11.9-15.2-19.6-25.0 |
| Växlar Bak | - |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 11 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,71 |
| Vikt, kg | 3715 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2150 kg |
| Bakvikt, kg | 1565 kg |
| Total längd, millimeter | 4150 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2020 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2770 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 610 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 610 |
| Vändradie, millimeter | 5300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 520 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24/8 |
| Däck bak | 14.9x24/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 7 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 2 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 31,50 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit-röd senare grön-svart |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |