MB-trac MB-trac 65/70
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4-hujlsdriven med lika stora hjul runt om.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | MB-trac |
| Modell | MB-trac 65/70 |
| Pris | 82 000 |
| Priset avser år | 1974 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 46 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 220 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 97 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 120 |
| Bränslepump | 37 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4-hujlsdriven med lika stora hjul runt om. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 220 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 254 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | - |
| Lyftkraft, kN | 28,75 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 45,60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med 16 växlar framåt och 12 bakåt, differentialspärr på bägge axlarna. |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med 16 växlar framåt och 12 bakåt, differentialspärr på bägge axlarna. |
| Växlar Fram | 0.1-0.2-0.3-0.6-1.2-2.1-3.3-4.4-5.4-5.6-8.1-10.2-12.2-15.4-20.1-25.4 |
| Växlar Bak | 0.1-0.4-1.5-2.7-4.1-5.6-7.0-9.2-10.1-12.7-15.3-19.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 4 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,17 |
| Vikt, kg | 3175 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1887 kg |
| Bakvikt, kg | 1288 kg |
| Total längd, millimeter | 4486 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2095 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 29650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 430 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 540 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 540 |
| Vändradie, millimeter | 5300 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 350 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,30 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4 x 28 |
| Däck bak | 14.9 x 24 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 30 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 31 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1974 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit-röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |