MB-trac MB-trac 1400
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4WD med lika stora hjul runt om. Lev i 7 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | MB-trac |
| Modell | MB-trac 1400 |
| Pris | 600 400 |
| Priset avser år | 1991 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 90 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 470 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 700 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 97 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 240 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och defroster. 4WD med lika stora hjul runt om. Lev i 7 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 090 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 180 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 55 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad fram back växellåda. Pneumatisk diffspärr på båda axlarna |
| Växellåda namn | Synkroniserad fram back växellåda. Pneumatisk diffspärr på båda axlarna |
| Växlar Fram | 1.9-2.6-3.6-4.9-6.1-6.9-8.4-9.6-11.5-13.1-15.7-22.0-30.0 |
| Växlar Bak | Samma som framåt |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 6 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,98 |
| Vikt, kg | 5980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3290 kg |
| Bakvikt, kg | 2690 kg |
| Total längd, millimeter | 4680 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2500 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2930 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 650 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 903 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 903 |
| Vändradie, millimeter | 6500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 580 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 520/70x34 |
| Däck bak | 520/70x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 11 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 3 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1988 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön-svart |
| Kylsystem | 22 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |