Marshall Marshall 604
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 30 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Marshall |
| Modell | Marshall 604 |
| Pris | 140 880 |
| Priset avser år | 1983 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 41 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 225 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 68 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD. Lev i 30 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 813 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 825 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 17,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 5 |
| Hydraulpump kapacitet | 61 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 18 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk delsynkroniserad med högsta växeln spärrad, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk delsynkroniserad med högsta växeln spärrad, differentialspärr |
| Växlar Fram | 0.7-0.9-1.2-1.6-2.1-2.8-3.5-4.6-6.1-7.9-10.3-13.7-19.0-24.6 |
| Växlar Bak | 1.0-2.4-5.2-11.6-27.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,66 |
| Vikt, kg | 3660 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1430 kg |
| Bakvikt, kg | 2230 kg |
| Total längd, millimeter | 3713 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1750 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2570 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 348 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 524 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 422 |
| Vändradie, millimeter | 5150 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,15 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4X28/6 |
| Däck bak | 13.6x38/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 10 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 61 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 61,60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1982 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Gul |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |