Leyland Leyland 384
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt, Hara eller Tip-Top.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Leyland |
| Modell | Leyland 384 |
| Pris | 36 900 |
| Priset avser år | 1973 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 46 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 243 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.3:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 370 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 216 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 68 |
| Bränslepump | 41 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt, Hara eller Tip-Top. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 813 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 0 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 20,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 30,20 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 370 |
| Hydraulpump oljetryck | 182 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 10 växlar framåt och 2 bakåt, differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.5-3.2-4.0-5.1-6.5-8.2-11.7-14.8-24.8-29.8 |
| Växlar Bak | 7.5-9.5 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 15 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,70 |
| Vikt, kg | 2700 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1020 kg |
| Bakvikt, kg | 1680 kg |
| Total längd, millimeter | 3400 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1740 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2500 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 030 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 321 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 321 |
| Vändradie, millimeter | 3658 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 460 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,66 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 16/6 alt. 7.50 x 18/6 |
| Däck bak | 13.6/12 x 36/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 56 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 56,80 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1970 |
| Sista försäljningsår | 1973 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |