Leyland Leyland 154
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, skyddshytt Kumla, Hara eller Tip-Top.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Leyland |
| Modell | Leyland 154 |
| Pris | 23 900 |
| Priset avser år | 1971 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 17 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 87 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 750 |
| Kompressionsförhållande | 23.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 73 |
| Slagvolym | 1 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 750 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 30 |
| Bränslepump | 42 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts dieselmotor, skyddshytt Kumla, Hara eller Tip-Top. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 260 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 440 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 8,20 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 14,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 750 |
| Hydraulpump oljetryck | 176 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med 9 växlar framåt och 3 bakåt, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med 9 växlar framåt och 3 bakåt, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 1.6-2.2-3.1-3.3-6.1-8.4-11.7-16.4-22.6 |
| Växlar Bak | 4.3-6.1-8.4 |
| Koppling | 1 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 15 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 1,45 |
| Vikt, kg | 1450 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 560 kg |
| Bakvikt, kg | 890 kg |
| Total längd, millimeter | 2692 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1510 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2180 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 720 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 118 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 120 |
| Vändradie, millimeter | 2970 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 483 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 2,97 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 5.00 x 15/4 alt.5.50 x 16/4 |
| Däck bak | 10.00 x 24/4 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 5 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 11 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 9 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1971 |
| Sista försäljningsår | 1980 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 5 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |