Landini Legend 160
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Landini |
| Modell | Legend 160 |
| Pris | 612 500 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 123 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 666 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.25:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 190 |
| Bränslepump | 19 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 322 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 956 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 84,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad mekanisk m 2-stegs alt 3-stegs snabbvxl o kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad mekanisk m 2-stegs alt 3-stegs snabbvxl o kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 1.5-2.0-2.5-3.3-4.2-5.6-3.8-4.9-6.3-8.1-10.5-13.9-8.9-11.5-14.9-19.2-24.7-32.8 (hastigheter på basvxl-lådan) |
| Växlar Bak | 1.6-2.0-2.6-3.4-4.4-5.8-3.9-5.0-6.5-8.4-10.8-14.4-9.3-12.0-15.5-19.9-25.6-34.0 (hastigheter på basvxl-lådan) |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,10 |
| Vikt, kg | 6100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2320 kg |
| Bakvikt, kg | 3780 kg |
| Total längd, millimeter | 4270 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2150 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2810 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 800 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 620 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 864 |
| Vändradie, millimeter | 5350 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 498 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,35 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x28 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |