Landini Legend 140
Ăldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme. Lev i 0 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Landini |
| Modell | Legend 140 |
| Pris | 569 000 |
| Priset avser Är | 2000 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 107 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 566 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 17.25:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 000 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 190 |
| BrÀnslepump | 19 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SÀkerhetshytt med vÀrme. Lev i 0 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 322 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 956 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 70,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 35 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 000 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad mekanisk m 2-stegs alt 3-stegs snabbvxl o kopplingsfri fram/back |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad mekanisk m 2-stegs alt 3-stegs snabbvxl o kopplingsfri fram/back |
| VÀxlar Fram | 1.5-2.0-2.5-3.3-4.2-5.6-3.8-4.9-6.3-8.1-10.5-13.9-8.9-11.5-14.9-19.2-24.7-32.8 (hastigheter pÄ basvxl-lÄdan) |
| VÀxlar Bak | 1.6-2.0-2.6-3.4-4.4-5.8-3.9-5.0-6.5-8.4-10.8-14.4-9.3-12.0-15.5-19.9-25.6-34.0 (hastigheter pÄ basvxl-lÄdan) |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,60 |
| Vikt, kg | 5600 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 2130 kg |
| Bakvikt, kg | 3470 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4160 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2150 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2810 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 800 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 620 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 764 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 5350 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 498 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 5,35 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 540/65x28 |
| DĂ€ck bak | 650/65x38 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 17 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 85 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 11 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 2001 |
| Sista försÀljningsÄr | 2003 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | BlÄ |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |