Landini Ghibli 100
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Landini |
| Modell | Ghibli 100 |
| Pris | 322 400 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 70 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 387 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.25:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 55 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 120 |
| Bränslepump | 19 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Lev i 0 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 376 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 24,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 53,90 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad mekanisk |
| Växellåda namn | Synkroniserad mekanisk |
| Växlar Fram | 1.7-2.2-2.7-3.4-3.5-4.1-4.4-5.0-5.3-6.5-6.5-8.2-8.3-10.2-10.5-12.1-13.1-15.5-16.0-20.2-20.6-26.0-29.7-38.3 |
| Växlar Bak | 1.7-2.7-3.5-5.1-4.2-6.5-8.3-10.3-12.2-16.1-20.4-30.0 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,05 |
| Vikt, kg | 4050 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1800 kg |
| Bakvikt, kg | 2250 kg |
| Total längd, millimeter | 4420 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1830 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2670 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 390 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 324 |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24 |
| Däck bak | 18.4x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 35 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |