Lamborghini Racing 165
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.Lev i 11 ex 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | Racing 165 |
| Pris | 702 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 117 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 350 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 597 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 355 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.Lev i 11 ex 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 083 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 286 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 86,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 73 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 9-stegs Power Shift växellåda |
| Växellåda namn | 9-stegs Power Shift växellåda |
| Växlar Fram | 0.5-0.6-0.7-0.8-1.0-1.2-1.4-1.6-2.0-2.5-3.0-3.6-4.1-5.0-6.0-6.9-8.3-9.4-10.0-11.3-13.7-15.7-19.0-22.9-26.0-31.4 |
| Växlar Bak | 0.4-0.5-0.6-0.7-0.9-1.1-1.3-1.5-1.9-2.3-2.8-3.4-3.9-4.7-5.7-6.4-7.8-8.8-9.4-10.7-12.8-14.8-17.9-21.5-24.5-29.5 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,30 |
| Vikt, kg | 6300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2600 kg |
| Bakvikt, kg | 3700 kg |
| Total längd, millimeter | 4750 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2780 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2900 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 850 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 830 |
| Vändradie, millimeter | 5700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 515 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x30 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 108 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 108 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1994 |
| Sista försäljningsår | 2001 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |