Lamborghini R3 Evo 110 PS
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | R3 Evo 110 PS |
| Pris | 363 400 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 80 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 400 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 4,38 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 083 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 286 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 53,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 st alt 3 st |
| Transmission | |
| Transmission | 20 x 20 |
| Växellåda namn | Power Shuttle |
| Växlar Fram | 0,51-0,68-0,91-1,29-1,73-1,75-2,32-3,09-3,73-4,40-5,02-6,67-9,50-11,10-12,82-14,94-19,87-28,30-38,16 |
| Växlar Bak | 0,51-0,68-0,91-1,29-1,73-1,75-2,32-3,09-3,73-4,40-5,02-6,67-9,50-11,10-12,82-14,94-19,87-28,30-38,16 |
| Koppling | II |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 75 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,10 |
| Vikt, kg | 4100 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1700 kg |
| Bakvikt, kg | 2400 kg |
| Total längd, millimeter | 4120 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2458 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2580 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 340 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 7000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 500 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 7 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/70R24 |
| Däck bak | 480/70R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2009 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Silver |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |