Lamborghini Premium 1300 DT
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme.Lev i 12 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | Premium 1300 DT |
| Pris | 459 000 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 97 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 492 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 85 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 240 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme.Lev i 12 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 721 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 870 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 62,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppvxl-låda alt 3-stegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppvxl-låda alt 3-stegs powershift |
| Växlar Fram | 0.2-0.3-0.4-0.5-0.6-0.8-0.7-0.9-1.2-1.5-1.9-2.5-2.4-3.0-4.0-5.1-6.7-8.6-10.1-14.0-18.2-23.3-30.7-39.4 |
| Växlar Bak | Lika som framåt |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,40 |
| Vikt, kg | 5400 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2400 kg |
| Bakvikt, kg | 3000 kg |
| Total längd, millimeter | 4620 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2410 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2870 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 750 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 825 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 750 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x30 |
| Däck bak | 650/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 75 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |