Lamborghini GP 774-80
Äldre traktorer
4-cylindrig vatten-oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | GP 774-80 |
| Pris | 312 000 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 55 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 279 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 350 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 770 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vatten-oljekyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 199 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 450 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 34,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda med snabbväxel. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda med snabbväxel. Diffspärr |
| Växlar Fram | 0.3-0.4-0.5-0.6-0.6-0.7-0.8-0.9-1.0-1.1-1.1-1.3-1.4-1.6-1.9-2.2-2.5-2.9-3.0-3.3-3.6-3.9-4.5-5.3-6.0-7.0-7.5-8.0-9.3-9.3-10.6-10.8-12.4-13.8-16.1-18.3-21.4-24.2-28.3-32.2-37.5 |
| Växlar Bak | 0.3-0.4-0.5-0.5-0.6-0.7-0.8-0.9-1.0-1.0-1.1-1.2-1.4-1.4-1.7-1.9-2.3-2.6-3.0-3.2-3.4-3.7-4.0-4.7-5.5-6.3-7.3-8.3-9.7-9.7-11.0-11.3-12.9-14.4-16.7-19.1-22.3-25.2-29.4-33.5-39.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,38 |
| Vikt, kg | 3380 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1690 kg |
| Bakvikt, kg | 1690 kg |
| Total längd, millimeter | 3780 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2660 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2595 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 320 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 620 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 500 |
| Vändradie, millimeter | 4950 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,95 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 9 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1994 |
| Sista försäljningsår | 1998 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 11 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |