Lamborghini Formula 115
Äldre traktorer
6-cylindrig vatten-oljekyld elektroniskt styrd direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och AC.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | Formula 115 |
| Pris | 415 000 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 79 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 400 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 55 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 230 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vatten-oljekyld elektroniskt styrd direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och AC. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 229 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 421 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 48,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 183 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad gruppväxellåda med 2-stegs snabbväxel. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad gruppväxellåda med 2-stegs snabbväxel. Diffspärr |
| Växlar Fram | 0.55-0.59-0.64-0.68-0.71-0.76-0.83-0.88-0.98-1.15-1.26-1.47-1.66-1.93-2.03-2.13-2.37-2.48-2.61-3.05-3.40-3.97-4.36-5.08-5.73-6.69-7.36-8.59-9.31-10.87-12.01-14.01-15.61-18.22-20.02-23.35-26.34-30.7 |
| Växlar Bak | Lika som framåt |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,68 |
| Vikt, kg | 4680 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2340 kg |
| Bakvikt, kg | 2340 kg |
| Total längd, millimeter | 4560 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2715 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2755 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 750 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 800 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 750 |
| Vändradie, millimeter | 5500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x30 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 75 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1994 |
| Sista försäljningsår | 1996 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Vit |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |