Lamborghini Crono 65 DT
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Kan fås med antigen störtbåge eller hytt Denna traktor är samma som SAME Argon3 65


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | Crono 65 DT |
| Pris | 181 600 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 46 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 240 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | - |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | - |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Kan fås med antigen störtbåge eller hytt Denna traktor är samma som SAME Argon3 65 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 30,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 45 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | - |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | 2st standard, 3st max |
| Transmission | |
| Transmission | 15 x 15 - 5 Synkroniserad i 3 grupper |
| Växellåda namn | Mekanisk Synkroniserad växellåda |
| Växlar Fram | 0,8 - 32,9 |
| Växlar Bak | 0,8 - 32,9 |
| Koppling | Mekanisk |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 10 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,80 |
| Vikt, kg | 2800 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1200 kg |
| Bakvikt, kg | 1600 kg |
| Total längd, millimeter | 3315 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2455 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2520 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 976 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 750 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 840 |
| Vändradie, millimeter | 3700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 400 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 360/70R20 |
| Däck bak | 420/70R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | - |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | - |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2010 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | SILVER |
| Kylsystem | - |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |