Lamborghini Champion 180
Äldre traktorer
6-cylingdrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4-WD. Levererad i 3 ex. t o m 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Lamborghini |
| Modell | Champion 180 |
| Pris | 727 000 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 136 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 800 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 762 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16,0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 350 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 380 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylingdrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. 4-WD. Levererad i 3 ex. t o m 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 652 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 136 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 100,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 103 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 350 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Två gruppväxlar, 18-stegs powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Två gruppväxlar, 18-stegs powershift och kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 2.7-3.3-3.9-4.6-5.6-6.7-8.0-9.7-10.2-11.7-12.3-14.8-17.6-21.2-25.5-30.4-36.7-40.0 |
| Växlar Bak | 2.9-3.4-4.2-4.9-5.9-7.2-8.5-10.3-10.8-12.4-13.1-15.7-18.6-22.5-27.0-32.0-28.9-40.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,40 |
| Vikt, kg | 7400 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3000 kg |
| Bakvikt, kg | 4400 kg |
| Total längd, millimeter | 4875 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3020 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 850 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 820 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 835 |
| Vändradie, millimeter | 5000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 544 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 540/65x34 |
| Däck bak | 650/65x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 15 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 113 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 13 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2,5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 113 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Silver |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |