John Deere 9410R Power Shift
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 9410R Power Shift |
| Pris | 2 705 610 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 332 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 892 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16:01 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 132 |
| Slagvolym | 13,50 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 200 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 1 325 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 45 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III / IIII |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 69,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 181,70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 - 6 st |
| Transmission | |
| Transmission | 18 x 6 |
| Växellåda namn | Power Shift |
| Växlar Fram | 4,1-5,0-5,6-6,3-6,8-7,6-8,4-9,4-10,4-11,-12,8-14,2-15,7-17,5-21,6-26,6-32,6-40,3 |
| Växlar Bak | 4,1-5,6-6,3-8,4-9,4-12,8 |
| Koppling | hydralisk våtskiva |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 18 |
| Vikt, kg | 18000 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 10400 kg |
| Bakvikt, kg | 7600 kg |
| Total längd, millimeter | 7160 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 3040 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3630 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 500 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 5180 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,18 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 650/85R38 |
| Däck bak | 650/85R38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 48 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 216 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2012 |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 55 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |