John Deere 8345RT AutoPowr
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Max motoreffekt 278kW vid 1900 rpm utan Boost Max motoreffekt 288kW vid 1900 rpm .Avgasrening: Steg III


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 8345RT AutoPowr |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 278 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 515 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16,3:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 118 |
| Slagvolym | 9 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 200 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 758 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Max motoreffekt 278kW vid 1900 rpm utan Boost Max motoreffekt 288kW vid 1900 rpm .Avgasrening: Steg III |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 45 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 820 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | IV |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 117,62 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 167 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 5 st |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös växellåda med variabel fram och back |
| Växellåda namn | AutoPowr |
| Växlar Fram | 50 m/h - 40 km/h |
| Växlar Bak | 50 m/h - 40 km/h |
| Koppling | 3+4 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 15,63 |
| Vikt, kg | 15631 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | - |
| Bakvikt, kg | - |
| Total längd, millimeter | 5890 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2670 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3320 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 515 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | - |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | - |
| Däck bak | - |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 27 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 151 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | - |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2009 |
| Sista försäljningsår | 2011 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 40 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |