John Deere 8320
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 3 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 8320 |
| Pris | 984 149 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 203 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 110 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 606 |
| Bränslepump | 7 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 3 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 45 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 107,90 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 125 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Fullpowershift med automatfunktion |
| Växellåda namn | Fullpowershift med automatfunktion |
| Växlar Fram | 2.0-2.6-3.5-4.7-5.3-6.1-7.1-8.1-9.4-10.8-12.6-14.5-17.1-22.9-30.5-39.9 |
| Växlar Bak | 1.8-4.9-6.2-10.9-16.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 9,41 |
| Vikt, kg | 9412 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2912 kg |
| Bakvikt, kg | 6500 kg |
| Total längd, millimeter | 5382 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2438 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3104 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 200 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 577 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 590 |
| Vändradie, millimeter | 6040 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 442 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,04 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x30 |
| Däck bak | 710/70x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 23 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 140 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 14 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x3.4 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2006 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 34 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |