John Deere 7710
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 370 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 7710 |
| Pris | 669 210 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 128 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 740 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 140 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 344 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 370 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 730 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 973 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 80,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 96 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shift växellåda |
| Växellåda namn | Power Shift växellåda |
| Växlar Fram | 1.7-2.5-3.1-3.7-4.3-4.9-5.6-6.7-7.7-8.7-10.1-11.6-13.3-15.1-17.4-19.5-24.1-33.7-41.7 |
| Växlar Bak | 2.8-3.9-6.0-6.9-7.8-9.0-17.5 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,98 |
| Vikt, kg | 6980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2515 kg |
| Bakvikt, kg | 4465 kg |
| Total längd, millimeter | 4755 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2438 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3058 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 800 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 577 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 703 |
| Vändradie, millimeter | 5130 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 343 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,13 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70x30 |
| Däck bak | 20.8x42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 24 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 102 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 14 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 102 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1997 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |