John Deere 7215R CommandQuad Eco
Ăldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med dubbla turbokopressorer och intercooler. Hytt: CommandView II


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 7215R CommandQuad Eco |
| Pris | 1 553 700 |
| Priset avser Är | 2011 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 182 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 900 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 007 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| KompressionsförhÄllande | 17,2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 6,80 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 200 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 504 |
| BrÀnslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med dubbla turbokopressorer och intercooler. Hytt: CommandView II |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 45 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 950 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 950 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III |
| Dragkraft lÀgesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 77,34 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 121 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 204 |
| Yttre hydrauluttag | 3 - 4 st |
| Transmission | |
| Transmission | 20/20 i fem grupper med 4 PowerShift steg i varje |
| VÀxellÄda namn | CommandQuad Eco |
| VĂ€xlar Fram | 2,8-3,4-4,0-4,9-5,9-7,1-8,5-10,5-9,4-11,4-13,6-16,7-17,5-21,0-25,2-30,8-31,9-38,4-42,0-42,0 |
| VĂ€xlar Bak | 2,8-3,4-4,0-4,9-5,9-7,1-8,5-10,5-9,4-11,4-13,6-16,7-17,5-21,0-25,2-30,8-31,9-38,4-42,0-42,0 |
| Koppling | 3+4 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 70 |
| StÀllbar ratt | Ja |
| FjÀdrar framaxel | 3 |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 10,18 |
| Vikt, kg | 10181 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 3881 kg |
| Bakvikt, kg | 6300 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 5278 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2544 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3313 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 925 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 575 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 575 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 6700 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 6,70 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 600/65R28 |
| DĂ€ck bak | 650/65R42 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 25 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 193 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | - |
| OljemÀngd navredukt, Liter | - |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | Se kraftöverföring |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 2011 |
| Sista försÀljningsÄr | SÀljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Grön |
| Kylsystem | 35 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |