John Deere 6800
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Tech Center hytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 6800 |
| Pris | 495 000 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 79 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 536 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 17.2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 110 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 207 |
| Bränslepump | 8 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Tech Center hytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 730 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 730 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 57,30 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Quad fram back växellåda. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | Power Quad fram back växellåda. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 1.4-1.7-2.0-2.5-4.2-5.0-6.0-7.4-8.4-10.1-12.1-14.9-17.5-21.1-25.2-30.9 |
| Växlar Bak | 1.6-2.0-2.4-2.9-4.9-6.0-7.1-8.8-10.0-12.0-14.4-17.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,41 |
| Vikt, kg | 5410 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1975 kg |
| Bakvikt, kg | 3435 kg |
| Total längd, millimeter | 4565 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2360 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2885 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 650 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 516 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 612 |
| Vändradie, millimeter | 5100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 56 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.75 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 56 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | 1997 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |