John Deere 6310 SE
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 188 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 6310 SE |
| Pris | 378 167 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 74 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 416 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 115 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 185 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. Levererad i 188 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 684 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 208 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 46,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda samt kopplingsfri fram/back och fyra Power Shiftväxlar |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda samt kopplingsfri fram/back och fyra Power Shiftväxlar |
| Växlar Fram | 2.9-3.5-4.1-5.1-5.8-6.9-8.4-10.2-9.4-11.4-13.6-16.6-20.2-24.3-29.2-35.8 |
| Växlar Bak | 3.4-4.1-4.9-6.1-6.8-8.3-9.9-12.1-11.2-13.5-16.1-19.7-24.0-29.0-34.6-42.4 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,67 |
| Vikt, kg | 4675 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1870 kg |
| Bakvikt, kg | 2805 kg |
| Total längd, millimeter | 4530 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2180 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 516 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 612 |
| Vändradie, millimeter | 4410 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 470 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,41 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4x28 |
| Däck bak | 14.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 52 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 52 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1998 |
| Sista försäljningsår | 2002 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |