John Deere 6170M AutoQuad Plus
Veterantraktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Hytt: CommandView.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 6170M AutoQuad Plus |
| Pris | 941 918 |
| Priset avser år | 2012 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 129 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 1 600 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 768 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 16,5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 6,80 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 100 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 405 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler. Hytt: CommandView. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 45 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 932 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 932 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | III |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Ja |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 70,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 114 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 100 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 bak och 3 mitt monterade |
| Transmission | |
| Transmission | 20 / 20 med automatisk växling mellan 4 PowerShift växelgrupper. |
| Växellåda namn | AutoQuad Plus Eco |
| Växlar Fram | 2,5 - 40 |
| Växlar Bak | 2,5 - 40 |
| Koppling | hydraliska våtaskivor 3+4 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 72 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 3 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,11 |
| Vikt, kg | 7105 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2905 kg |
| Bakvikt, kg | 4200 kg |
| Total längd, millimeter | 4990 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3100 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 800 |
| Spårvidd fram, millimeter | - |
| Spårvidd bak, millimeter | - |
| Vändradie, millimeter | 4600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 560 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 600/65R28 |
| Däck bak | 710/70R38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 23 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2,60 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se kraftöverföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | |
| Sista försäljningsår | Säljs fortfarande |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |