John Deere 6120
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 12 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 6120 |
| Pris | 379 551 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 62 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 100 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 328 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 150 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 165 |
| Bränslepump | 29 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 12 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 648 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 208 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 40,70 kN |
| Hydraulpump, typ | 3 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad med kopplingsfri fram/back och 4-stegs powershift |
| Växellåda namn | Synkroniserad med kopplingsfri fram/back och 4-stegs powershift |
| Växlar Fram | 1.6-1.9-2.3-2.8-3.8-4.6-5.6-6.8-6.3-7.6-9.1-11.1-10.3-12.4-14.9-18.2-16.7-20.2-24.1-29.6-22.6-27.2-32.6-39.9 |
| Växlar Bak | 1.6-2.0-2.4-2.9-4.0-4.8-5.8-7.1-6.6-7.9-9.4-11.6-10.7-12.9-15.5-19.0-17.5-21.0-25.2-30.9-23.6-28.4-34.0-41.7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 73 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,46 |
| Vikt, kg | 4460 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1860 kg |
| Bakvikt, kg | 2600 kg |
| Total längd, millimeter | 4530 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2180 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 516 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 612 |
| Vändradie, millimeter | 4410 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 465 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,41 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x28 |
| Däck bak | 13.6x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 53 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2006 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |