John Deere 6100
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Tech Center hytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 6100 |
| Pris | 332 100 |
| Priset avser år | 1993 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 51 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 325 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 5 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 110 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 8 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Tech Center hytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 017 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 33,30 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Syncro Plus Helsynkroniserad växellåda alt Power Quad fram back låda. Elhydr diffspärr |
| Växellåda namn | Syncro Plus Helsynkroniserad växellåda alt Power Quad fram back låda. Elhydr diffspärr |
| Växlar Fram | 1.3-1.6-2.0-2.4-3.5-4.2-5.0-5.6-6.1-6.7-8.1-9.3-9.9-11.2-13.4-16.1-16.4-19.4-23.3-28.5 |
| Växlar Bak | 1.6-1.9-2.3-2.9-4.1-5.0-6.0-6.7-7.3-8.0-9.6-11.0-11.8-13.3-15.9-19.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,46 |
| Vikt, kg | 4460 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1630 kg |
| Bakvikt, kg | 2830 kg |
| Total längd, millimeter | 4145 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2180 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2660 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 400 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 516 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 612 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 395 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x28 |
| Däck bak | 14.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 53 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 53 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1992 |
| Sista försäljningsår | 1997 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 13 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |