John Deere 5410
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 2 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 5410 |
| Pris | 287 429 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 53 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 265 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 500 |
| Kompressionsförhållande | 17.2:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 60 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Levererad i 2 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 235 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 648 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 28,56 kN |
| Hydraulpump, typ | 5 |
| Hydraulpump kapacitet | 41 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad med separat fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad med separat fram/back |
| Växlar Fram | 0.5-0.7-1.1-1.6-0.6-0.9-1.3-1.8-2.3-3.4-4.9-7.2-2.7-4.0-5.8-8.4-10.4-15.1-21.8-31.6-12.1-17.7-25.6-37.1 |
| Växlar Bak | 0.4-0.6-0.9-1.3-0.5-0.8-1.1-1.6-2.0-2.9-4.2-6.1-2.3-3.4-4.9-7.1-8.8-12.8-18.6-26.9-10.3-15.0-21.8-31.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 82 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,59 |
| Vikt, kg | 2590 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1190 kg |
| Bakvikt, kg | 1400 kg |
| Total längd, millimeter | 3360 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1850 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2390 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 100 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 342 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 300 |
| Vändradie, millimeter | 3500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 9.5x24 |
| Däck bak | 14.9x30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 43 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2000 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |