John Deere 5400
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 5400 |
| Pris | 242 756 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 52 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 248 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 17.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 60 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 72 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 450 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 28,56 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 43,20 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk fram-backlåda |
| Växellåda namn | Mekanisk fram-backlåda |
| Växlar Fram | 0.5-0.7-1.0-1.4-0.6-0.9-1.4-1.9-2.2-3.3-4.8-6.8-2.9-4.3-6.3-8.8-9.6-14.2-20.8-29.2-12.6-18.7-27.3-38.4 |
| Växlar Bak | 0.4-0.6-0.9-1.2-0.5-0.8-1.1-1.6-1.9-2.8-4.0-5.7-2.4-3.6-5.3-7.4-8.1-11.9-17.5-24.5-10.6-15.6-22.9-32.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 7 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,60 |
| Vikt, kg | 2605 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1090 kg |
| Bakvikt, kg | 1515 kg |
| Total längd, millimeter | 3360 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1850 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2390 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 100 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 342 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 300 |
| Vändradie, millimeter | 3500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 9.5x24 |
| Däck bak | 14.9x30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 43 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 43 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1996 |
| Sista försäljningsår | 2000 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |