John Deere 510
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. StörtbÄge alt. med inklÀdsel.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 510 |
| Pris | 178 810 |
| Priset avser Är | 1966 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 29 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 140 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 16.7:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| BrÀnslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. StörtbÄge alt. med inklÀdsel. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 250 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 380 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 13,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 18 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 154 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad vÀxellÄda med 10 vÀxlar framÄt och 3 bakÄt, differentialspÀrr. |
| VÀxellÄda namn | Mekanisk synkroniserad vÀxellÄda med 10 vÀxlar framÄt och 3 bakÄt, differentialspÀrr. |
| VĂ€xlar Fram | 2.1-3.4-4.8-6.8-7.3-8.1-11.5-16.2-22.9-26.8 |
| VĂ€xlar Bak | 3.2-5.6-26.8 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 16 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,31 |
| Vikt, kg | 2310 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 810 kg |
| Bakvikt, kg | 1500 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 3400 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1580 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2300 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 070 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 250 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 275 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 3220 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 360 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 3,22 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 6.00 x 16/6 |
| DĂ€ck bak | 11 x 32/6 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 6 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 31 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | - |
| OljemÀngd navredukt, Liter | - |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 10 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1965 |
| Sista försÀljningsÄr | 1967 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Grön |
| Kylsystem | 11 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |