John Deere 4650
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och Intercooler. SG-2 hytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 17 ex t o m 8806.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4650 |
| Pris | 496 700 |
| Priset avser år | 1985 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 123 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 775 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 15.8:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 386 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och Intercooler. SG-2 hytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i 17 ex t o m 8806. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 71,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 126 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 16 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shift hydr man planetväxellåda, hydraulman differentialspärr |
| Växellåda namn | Power Shift hydr man planetväxellåda, hydraulman differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.1-3.0-3.7-4.6-5.3-6.0-7.0-8.0-9.2-10.5-12.0-13.5-16.7-23.3-30.0 |
| Växlar Bak | 2.9-4.2-6.4-9.6 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 9,44 |
| Vikt, kg | 9440 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 4200 kg |
| Bakvikt, kg | 5240 kg |
| Total längd, millimeter | 5420 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2740 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3018 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 974 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 670 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 600 |
| Vändradie, millimeter | 5400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 450 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 18.4x26/10 |
| Däck bak | 20.8x38/10 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 20 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 76 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 9 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x4.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 76 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1988 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 30 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |