John Deere 4640
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler, SG2-hytt med värme, defroster,plant golv, luftkonditionering, hand- och fotgas, endast såld med 4WD


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4640 |
| Pris | 184 500 |
| Priset avser år | 1977 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 116 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 718 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 14.9:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 314 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo och intercooler, SG2-hytt med värme, defroster,plant golv, luftkonditionering, hand- och fotgas, endast såld med 4WD |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 63,32 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 125 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 157 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Quad Range synkroniserad gruppväxellåda o hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växellåda namn | Quad Range synkroniserad gruppväxellåda o hydr snabbväxel, alla drev i konstant ingrepp |
| Växlar Fram | PS 2.8-4.1-6.3-8.1-10.8-14.0-17.9-20.0 QR A=3.2-4.0-5.7-7.3 B=7.1-9.0-12.8-16.3 C=8.3-10.6-15.0-19.1 D=13.5-17.2-24.4-30.0 |
| Växlar Bak | PS 3.6-5.2-8.1-10.5 QR 5.6-7.6-13.4-17.0-15.7-20.0 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,30 |
| Vikt, kg | 7300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2460 kg |
| Bakvikt, kg | 4840 kg |
| Total längd, millimeter | 4355 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2060 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3120 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 120 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 500 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 610 |
| Vändradie, millimeter | 4000 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 470 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x24/8 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1977 |
| Sista försäljningsår | 1982 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 36 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |