John Deere 4630
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med Turbo. Sound Guard hytt med värme och luftkonditionering. 2 WD alt. 4 WD. Lev. med 3 olika växellådor: Syncro Range med 8+2 växlar. Quad- Range med 16+6 växlar. Power shift med 8+4 växlar.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4630 |
| Pris | - |
| Priset avser år | 0 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 118 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | - |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | - |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 55 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 246 |
| Bränslepump | 37 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med Turbo. Sound Guard hytt med värme och luftkonditionering. 2 WD alt. 4 WD. Lev. med 3 olika växellådor: Syncro Range med 8+2 växlar. Quad- Range med 16+6 växlar. Power shift med 8+4 växlar. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 24,60 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 108 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 152 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | 8+2 alt. 16 +6 alt 8+4. Hydraulmanövrerad differentialspärr. |
| Växellåda namn | 8+2 alt. 16 +6 alt 8+4. Hydraulmanövrerad differentialspärr. |
| Växlar Fram | Syncro-Range: 3.2-5.1-6.7-8.7-10.9-14.3-18.5-30.0 |
| Växlar Bak | 6.6-10.6 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,05 |
| Vikt, kg | 5050 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1610 kg |
| Bakvikt, kg | 3440 kg |
| Total längd, millimeter | 4450 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2100 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2950 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 650 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 461 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 524 |
| Vändradie, millimeter | 3450 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 480 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,45 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.00 x 16/8 |
| Däck bak | 18.4/15 x 38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 16 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 75 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60,50 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | 1977 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 36 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |