John Deere 4255
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med värme och AC. Lev i 137 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | John Deere |
| Modell | 4255 |
| Pris | 493 200 |
| Priset avser år | 1991 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 94 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 610 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 210 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 116 |
| Slagvolym | 8 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 246 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. SG-2 hytt med värme och AC. Lev i 137 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 200 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 200 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 63,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 105 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Power Shift växellåda. Hydraulmanövrerad diffspärr |
| Växellåda namn | Power Shift växellåda. Hydraulmanövrerad diffspärr |
| Växlar Fram | 2.4-3.4-4.0-5.2-6.0-6.8-7.8-8.7-10.1-11.4-13.1-15.1-18.7-25.5-30.0 |
| Växlar Bak | 2.9-4.2-6.3-9.5 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,81 |
| Vikt, kg | 6810 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2510 kg |
| Bakvikt, kg | 4300 kg |
| Total längd, millimeter | 4860 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2485 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2960 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 675 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 538 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 692 |
| Vändradie, millimeter | 4900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 350 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x28 |
| Däck bak | 20.8x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 18 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1989 |
| Sista försäljningsår | 1993 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Grön |
| Kylsystem | 26 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |